See -fyytti on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi"
},
"expansion": "Internationalism",
"name": "internationalism"
},
{
"args": {
"1": "en",
"2": "-phyte"
},
"expansion": "English -phyte",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "grc",
"3": "φυτόν"
},
"expansion": "Ancient Greek φυτόν (phutón)",
"name": "der"
}
],
"etymology_text": "Internationalism (see English -phyte), ultimately from Ancient Greek φυτόν (phutón).",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tt-t gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5*C/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "-fyytti",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-fyytit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-fyytti",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-fyytit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-fyytin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-fyytit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-fyytin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-fyyttien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-fyyttiä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-fyyttejä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-fyytissä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-fyyteissä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-fyytistä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "-fyyteistä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "-fyyttiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "-fyytteihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "-fyytillä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-fyyteillä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-fyytiltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "-fyyteiltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "-fyytille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "-fyyteille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "-fyyttinä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "-fyytteinä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "-fyytiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "-fyyteiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "-fyytittä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-fyyteittä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-fyytein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tt-t gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5*C/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "-fyyttini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-fyyttini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-fyyttini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-fyyttini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-fyyttini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-fyyttini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-fyyttini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-fyyttieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-fyyttiäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-fyyttejäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-fyytissäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-fyyteissäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-fyytistäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "-fyyteistäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "-fyyttiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "-fyytteihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "-fyytilläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-fyyteilläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-fyytiltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "-fyyteiltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "-fyytilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "-fyyteilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "-fyyttinäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "-fyytteinäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "-fyytikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "-fyyteikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "-fyytittäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-fyyteittäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "-fyytteineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "-fyyttisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-fyyttisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-fyyttisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-fyyttisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-fyyttisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-fyyttisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-fyyttisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-fyyttiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-fyyttiäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-fyyttejäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-fyytissäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-fyyteissäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-fyytistäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "-fyyteistäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "-fyyttiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "-fyytteihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "-fyytilläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-fyyteilläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-fyytiltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "-fyyteiltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "-fyytillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "-fyyteillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "-fyyttinäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "-fyytteinäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "-fyytiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "-fyyteiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "-fyytittäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-fyyteittäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "-fyytteinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "-fyyttimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-fyyttimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-fyyttimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-fyyttimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-fyyttimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-fyyttimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-fyyttimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-fyyttiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-fyyttiämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-fyyttejämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-fyytissämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-fyyteissämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-fyytistämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "-fyyteistämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "-fyyttiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "-fyytteihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "-fyytillämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-fyyteillämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-fyytiltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "-fyyteiltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "-fyytillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "-fyyteillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "-fyyttinämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "-fyytteinämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "-fyytiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "-fyyteiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "-fyytittämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-fyyteittämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "-fyytteinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "-fyyttinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-fyyttinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-fyyttinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-fyyttinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-fyyttinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-fyyttinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-fyyttinne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-fyyttienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-fyyttiänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-fyyttejänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-fyytissänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-fyyteissänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-fyytistänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "-fyyteistänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "-fyyttiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "-fyytteihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "-fyytillänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-fyyteillänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-fyytiltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "-fyyteiltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "-fyytillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "-fyyteillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "-fyyttinänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "-fyytteinänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "-fyytiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "-fyyteiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "-fyytittänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-fyyteittänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "-fyytteinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "-fyyttinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-fyyttinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-fyyttinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-fyyttinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-fyyttinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-fyyttinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-fyyttinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-fyyttiensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-fyyttiään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-fyyttiänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-fyyttejään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-fyyttejänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-fyytissään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-fyytissänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-fyyteissään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-fyyteissänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-fyytistään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "-fyytistänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "-fyyteistään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "-fyyteistänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "-fyyttiinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "-fyytteihinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "-fyytillään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-fyytillänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-fyyteillään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-fyyteillänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-fyytiltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "-fyytiltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "-fyyteiltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "-fyyteiltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "-fyytilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "-fyytillensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "-fyyteilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "-fyyteillensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "-fyyttinään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "-fyyttinänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "-fyytteinään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "-fyytteinänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "-fyytikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "-fyytiksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "-fyyteikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "-fyyteiksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "-fyytittään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-fyytittänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-fyyteittään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-fyyteittänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "-fyytteineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "-fyytteinensä",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "{{{stem}}}"
},
"expansion": "{{{stem}}}",
"name": "fi-affix-linguistic-notation"
},
{
"args": {
"1": "{{{stem2}}}"
},
"expansion": "{{{stem2}}}",
"name": "fi-affix-linguistic-notation"
},
{
"args": {
"1": "{{{var}}}"
},
"expansion": "{{{vAr}}}",
"name": "fi-affix-linguistic-notation"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"10": "-{{{stem}}}-",
"11": "",
"12": "-{{{stem2}}}-",
"13": "",
"14": "-{{{vAr}}}",
"15": "",
"16": "{{{comp}}}",
"17": "",
"18": "{{{sup}}}",
"2": "suffixes",
"3": "",
"4": "-{{{var}}}",
"5": "",
"6": "-{{{stem}}}-",
"7": "",
"8": "-{{{stem2}}}-",
"9": "",
"cat2": "",
"f2nolink": "1",
"f3nolink": "1",
"f4nolink": "1",
"f5nolink": "1",
"f6nolink": "1",
"f7nolink": "1",
"f8nolink": "1",
"head": ""
},
"expansion": "-fyytti",
"name": "head"
},
{
"args": {
"1": "noun"
},
"expansion": "-fyytti",
"name": "fi-suffix"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "-fyy",
"2": "tt",
"3": "t",
"4": "ä"
},
"name": "fi-decl-risti"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "suffix",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish internationalisms",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish risti-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages using catfix",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"-phyte"
],
"id": "en--fyytti-fi-suffix-j6S-Aj6K",
"links": [
[
"-phyte",
"-phyte"
]
],
"raw_glosses": [
"(in loanwords) -phyte"
],
"raw_tags": [
"in loanwords"
],
"tags": [
"morpheme"
]
}
],
"word": "-fyytti"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi"
},
"expansion": "Internationalism",
"name": "internationalism"
},
{
"args": {
"1": "en",
"2": "-phyte"
},
"expansion": "English -phyte",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "grc",
"3": "φυτόν"
},
"expansion": "Ancient Greek φυτόν (phutón)",
"name": "der"
}
],
"etymology_text": "Internationalism (see English -phyte), ultimately from Ancient Greek φυτόν (phutón).",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tt-t gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5*C/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "-fyytti",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-fyytit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-fyytti",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-fyytit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-fyytin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-fyytit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-fyytin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-fyyttien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-fyyttiä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-fyyttejä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-fyytissä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-fyyteissä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-fyytistä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "-fyyteistä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "-fyyttiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "-fyytteihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "-fyytillä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-fyyteillä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-fyytiltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "-fyyteiltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "-fyytille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "-fyyteille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "-fyyttinä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "-fyytteinä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "-fyytiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "-fyyteiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "-fyytittä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-fyyteittä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-fyytein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tt-t gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5*C/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "-fyyttini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-fyyttini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-fyyttini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-fyyttini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-fyyttini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-fyyttini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-fyyttini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-fyyttieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-fyyttiäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-fyyttejäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-fyytissäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-fyyteissäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-fyytistäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "-fyyteistäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "-fyyttiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "-fyytteihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "-fyytilläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-fyyteilläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-fyytiltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "-fyyteiltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "-fyytilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "-fyyteilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "-fyyttinäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "-fyytteinäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "-fyytikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "-fyyteikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "-fyytittäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-fyyteittäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "-fyytteineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "-fyyttisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-fyyttisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-fyyttisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-fyyttisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-fyyttisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-fyyttisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-fyyttisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-fyyttiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-fyyttiäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-fyyttejäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-fyytissäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-fyyteissäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-fyytistäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "-fyyteistäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "-fyyttiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "-fyytteihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "-fyytilläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-fyyteilläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-fyytiltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "-fyyteiltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "-fyytillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "-fyyteillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "-fyyttinäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "-fyytteinäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "-fyytiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "-fyyteiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "-fyytittäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-fyyteittäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "-fyytteinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "-fyyttimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-fyyttimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-fyyttimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-fyyttimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-fyyttimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-fyyttimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-fyyttimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-fyyttiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-fyyttiämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-fyyttejämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-fyytissämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-fyyteissämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-fyytistämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "-fyyteistämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "-fyyttiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "-fyytteihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "-fyytillämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-fyyteillämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-fyytiltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "-fyyteiltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "-fyytillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "-fyyteillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "-fyyttinämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "-fyytteinämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "-fyytiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "-fyyteiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "-fyytittämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-fyyteittämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "-fyytteinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "-fyyttinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-fyyttinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-fyyttinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-fyyttinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-fyyttinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-fyyttinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-fyyttinne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-fyyttienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-fyyttiänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-fyyttejänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-fyytissänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-fyyteissänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-fyytistänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "-fyyteistänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "-fyyttiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "-fyytteihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "-fyytillänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-fyyteillänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-fyytiltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "-fyyteiltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "-fyytillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "-fyyteillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "-fyyttinänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "-fyytteinänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "-fyytiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "-fyyteiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "-fyytittänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-fyyteittänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "-fyytteinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "-fyyttinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-fyyttinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-fyyttinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-fyyttinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-fyyttinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-fyyttinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-fyyttinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-fyyttiensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-fyyttiään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-fyyttiänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-fyyttejään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-fyyttejänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-fyytissään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-fyytissänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-fyyteissään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-fyyteissänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-fyytistään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "-fyytistänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "-fyyteistään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "-fyyteistänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "-fyyttiinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "-fyytteihinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "-fyytillään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-fyytillänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-fyyteillään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-fyyteillänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-fyytiltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "-fyytiltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "-fyyteiltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "-fyyteiltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "-fyytilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "-fyytillensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "-fyyteilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "-fyyteillensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "-fyyttinään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "-fyyttinänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "-fyytteinään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "-fyytteinänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "-fyytikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "-fyytiksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "-fyyteikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "-fyyteiksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "-fyytittään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-fyytittänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-fyyteittään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-fyyteittänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "-fyytteineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "-fyytteinensä",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "{{{stem}}}"
},
"expansion": "{{{stem}}}",
"name": "fi-affix-linguistic-notation"
},
{
"args": {
"1": "{{{stem2}}}"
},
"expansion": "{{{stem2}}}",
"name": "fi-affix-linguistic-notation"
},
{
"args": {
"1": "{{{var}}}"
},
"expansion": "{{{vAr}}}",
"name": "fi-affix-linguistic-notation"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"10": "-{{{stem}}}-",
"11": "",
"12": "-{{{stem2}}}-",
"13": "",
"14": "-{{{vAr}}}",
"15": "",
"16": "{{{comp}}}",
"17": "",
"18": "{{{sup}}}",
"2": "suffixes",
"3": "",
"4": "-{{{var}}}",
"5": "",
"6": "-{{{stem}}}-",
"7": "",
"8": "-{{{stem2}}}-",
"9": "",
"cat2": "",
"f2nolink": "1",
"f3nolink": "1",
"f4nolink": "1",
"f5nolink": "1",
"f6nolink": "1",
"f7nolink": "1",
"f8nolink": "1",
"head": ""
},
"expansion": "-fyytti",
"name": "head"
},
{
"args": {
"1": "noun"
},
"expansion": "-fyytti",
"name": "fi-suffix"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "-fyy",
"2": "tt",
"3": "t",
"4": "ä"
},
"name": "fi-decl-risti"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "suffix",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish internationalisms",
"Finnish lemmas",
"Finnish noun-forming suffixes",
"Finnish risti-type nominals",
"Finnish suffixes",
"Finnish terms derived from Ancient Greek",
"Pages using catfix",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries"
],
"glosses": [
"-phyte"
],
"links": [
[
"-phyte",
"-phyte"
]
],
"raw_glosses": [
"(in loanwords) -phyte"
],
"raw_tags": [
"in loanwords"
],
"tags": [
"morpheme"
]
}
],
"word": "-fyytti"
}
Download raw JSONL data for -fyytti meaning in All languages combined (20.5kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-19 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (d1270d2 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.